Nieśmiertelniki, zdjęcia, dokumenty – gdzie przekazać pamiątki?

Jesteś w posiadaniu nieśmiertelnika lub dokumentów sprzed lat? A może sam szukasz pamiątek po zaginionych krewnych? Zdarza się, że przedmioty tego typu są znajdywane podczas badań archeologicznych. Część z nich może też być od lat przechowywana w prywatnych kolekcjach, na strychach itp.
Pamiątki z czasów współczesnych, nie mają wielkiej wartości rynkowej. Znalezione przez osoby niezwiązane z muzeami, czy innymi organizacjami naukowymi i kulturalnymi, z reguły są traktowane, jako ciekawy fant i przechowywane w „prywatnych kolekcjach”, nieudostępnianych publicznie. Przedmiot może też zwyczajnie trafić do szuflady i zostać zapomniany.
Pamiątka oddawana rodzinie zupełnie zmienia swój charakter. Dla osób znających dawniej właściciela będzie ona szczególnie istotny (może się nawet wiązać z konkretnymi wspomnieniami). Dla młodszych pokoleń to z kolei ożywająca rodzinna historia.

Jak pomóc pamiątce trafić do rodziny?


W kwestii nieśmiertelników należy zacząć od skontaktowania się z Ocalić od Zapomnienia.
https://www.facebook.com/Bartoszewicz.Dorota
Zdjęcie trafi na fanpage, a następnie będzie udostępniane przez właścicieli strony i obserwujących. To jednak z najszybszych metod poszukiwań. Zdarza się, że kontakt z rodziną nawiązywany jest już po kilkunastu godzinach!

źródło: https://www.facebook.com/Bartoszewicz.Dorota

Szerzej archiwami z czasów wojennych zajmuje się Wojskowe Biuro Historyczne.
https://wbh.wp.mil.pl/pl/
Depozyty zbierane przez Biuro mogą być odebrane przez krewnych, zdolnych udowodnić swoje pokrewieństwo z daną osobą. Biuro posiada też sporą bazę akt.

Dysponując pamiątkami znanego pochodzenia, warto skontaktować sie z muzeum odpowiedzialnym za dany obszar. Wiele z nich organizuje akcje, podczas których można oddać pamiątki dotyczące wybranych obiektów.
Przykładowe akcje Muzeum Getta Warszawskiego:

https://1943.pl/zbieramy-swiadectwa/

Oddając muzeum eksponat, należy – w miarę możliwości – podzielić się również dotyczącymi go informacjami.

Bez właściciela


Nie zawsze udaje się określić, do kogo należały odnalezione przedmioty – stare fotografie, przedmioty użytkowe itp. Wciąż jednak mają one sporą wartość historyczną, dlatego warto rozważyć oddanie ich do muzeum nawet, jeśli nie jesteśmy w stanie wiele o nich powiedzieć.
Prywatni kolekcjonerzy często podnoszą przeciwko tej praktyce argument „przedmioty zostaną złożone w magazynie i nigdy nie będą udostępnione zwiedzającym”, co zniechęca wielu potencjalnych ofiarodawców. Czy słusznie?
Muzea dysponują ograniczoną ilością miejsca, zarówno w magazynach jak i na wystawach. Jeśli zdecydują się przyjąć eksponat, oznacza to, że jest on dość wartościowy, a więc ma szanse stać się częścią wystawy. Jeśli nie, wciąż może być udostępniany na potrzeby naukowe i powinien zostać odpowiednio zadokumentowany.
W obecnych czasach muzea tworzą cyfrowe archiwa. Już same zdjęcia dostępne na stronach www stają się świetnym źródłem informacji. Ofiarując pamiątki, możemy więc dołożyć własną cegiełkę do rozwoju nauki i jej dostępności.

Jak przekazać eksponaty? Informacje są zazwyczaj na stronach muzeów (odnośniki w stopce strony). Przykłady poniżej:

Muzeum Katyńskie

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Udostępnij wpis